Pewnie niejednokrotnie spotkaliście się z tym, że zdjęcie, które zrobiliście jest nie do końca takie jakie powinno być - jakby trochę było wybrzuszone, albo wklęsłe. Można to poprawić w Photoshopie czy Gimpie ale czemu tak się dzieje? Może to jakaś opcja uruchomiona w aparacie? Otóż nie - spotykając się z tym zjawiskiem, mamy do czynienia z Dystorsją.
Jest to wada układu optycznego, która polega na tym, że następuje powiększenie( w różnym stopniu ) brzegów i centrum kadru, przez co linie proste zostają zakrzywione. Do najpowszechniejszych rodzajów dystorsji zaliczamy:
- zniekształcenie beczkowe - polega na wypychaniu linii prostych , w obrębie brzegów kadru-"do zewnątrz". Ma to związek ze spadkiem stopnia powiększenia wraz ze wzrostem odległości od osi optyki. Najczęściej spotykana w obiektywach typu Fish-Eye.
- zniekształcenie poduszkowe - polega na zakrzywianiu linii prostych , w obrębie brzegów kadru-"do środka". Mamy tutaj do czynienia z przeciwieństwem dystorsji beczkowej - następuje wzrost stopnia powiększenia wraz ze zwiększającą się odległością od osi optyki. Dystorsja poduszkowa jest najbardziej powszechna w lornetkach długoogniskowych.