Mogę się założyć, że wiele razy mieliście do czynienia z tą paskudną poświatą otaczającą fotografowany obiekt - szczególnie kiedy scena jest mocno kontrastowa. Ten przeszkadzacz ma swoją nazwę. W terminologii fotograficznej nosi miano Aberracji Chromatycznej.
Jest to wada układu optycznego spowodowana rozszczepiającym się światłem, , które widoczne jest na granicach kontrastowych obszarów pod postacią kolorowej obwódki. Jest ona wynikiem dyspersji( inaczej: rozproszenie ) szkła, z którego zrobiona została soczewka. Zapewne nie raz widzieliście tęczę - jest to właśnie zjawisko dyspersji, które w optyce prowadzi do omawianego przeze mnie zagadnienia. Na soczewce ( z racji swojego kształtu ) dochodzi do rozwarstwienia światła na barwy składowe( czerwony, zielony, żółty, fioletowy etc ), dlatego też fotografując kontrastowe obiekty, dostajemy "w prezencie" dodatkową poświatę.
Jest kilka sposobów, które pozwalają na radzenie sobie z tym zjawiskiem. Najczęściej wada jest korygowana już na poziomie projektowania obiektywu. Do układu optycznego wprowadza się dodatkowe elementy - układ achromatyczny lub apochromatyczny( o obu układach napiszę niebawem ). Skutki tej wady można częściowo zniwelować w programach graficznych - są specjalne tryby w takich programach, które w pewnym stopniu pomagają usunąć poświatę.
Co ciekawe Aberracja Chromatyczna jest też spotykana w fotografii czarno-białej. Tylko, że zamiast kolorowych obwódek mamy do czynienia ze znacznym spadkiem ostrości zdjęcia.