EISA 2013-2014 Rozdane!

Nagrody z Targów Audiowizualnych zostały już przyznane! Kto zgarnął te najważniejsze?

Canon Medium Format vol. 3

Wszystko wskazuje na to, że przyszły rok będzie bardzo ważny dla Canona - przygotowania idą pełną parą.

Od Nikona D70 do D600 - co się zmieniło przez ten czas?

Premiera Nikona D70 miała miejsce w 2004 roku a D600 aż( a może tylko? ) osiem lat później. Co się zmieniło przez ten czas?

Inspiracje : Patrząc na zawodowców

Często zdarza Nam się napotkać barierę - myślimy wtedy, że nie potrafimy z siebie więcej wykrzesać, patrzymy na swoje zdjęcia bez entuzjazmu. Staramy się odpowiedzieć na pytanie - co mogę zrobić, żebym był lepszym fotografem? Wtedy najlepiej jest podpatrzeć innych fotografów.

Słowo na dziś : Histogram

Robimy zdjęcie, patrzymy na ekran, myślimy "no no no ładnie wyszło" po czym wracamy do domu i na monitorze komputera widzimy, że nie jest tak różowo.... Ale jest sposób na ocenienie ekspozycji zdjęcia tuż po zrobieniu. W tym celu trzeba zapoznać się z Histogramem.

piątek, 30 sierpnia 2013

Nowości od Nikona



Tak, tak, tak - widać, że Nikon będzie skupiać się na Entry Level DSLR, tak jak zapowiadali po prezentacji wyników finansowych za pierwszy kwartał tego roku. Mimo, że nie ma jeszcze żadnych szczegółowych informacji co do nowych modeli, to zmiany nie będą rewolucyjne. W przypadku Nikona D5300 zmiany będą czysto kosmetyczne - może pojawi się moduł Wi-Fi albo GPS.

Natomiast w przypadku Nikona D610 mamy do czynienia bardziej z zabiegiem marketingowym. Gdy pojawił się Nikon D600 to wszyscy byli nim zachwyceni - za relatywnie niewielkie pieniądze oferuje bardzo wysoką jakość zdjęć. Ale pojawił się problem - aparat okazał się nieszczelny[ Nikon D600 Dust Issue ]. W związku z tym ogromnym niedociągnięciem, lustrzanka nie sprzedawała się tak jak przewidywał to producent. A jak poprawić sprzedaż? Wypuścić ten sam model, ale bez dziur w korpusie :) Przypomnijcie sobie jak to było z lampą błyskową Nikon SB-900 - z racji problemu z przegrzewaniem się systemu, sprzedaż była słaba. Dlatego pojawił się Nikon SB-910, który ma takie same parametry.

Pozdrawiam,
Phoblograph


Canon EOS 70D okiem DxO Mark


Nowa pro-amatorska lustrzanka ze stajni Canona została wzięta na warsztat przez ludzi z DxOMark. Po przetestowaniu aparatu pod każdym kątem wyniki potwierdzają, że jest to najlepsza matryca APS-C jaka do tej pory pojawiła się w aparatach japońskiego producenta. Ale wynik nie jest w cale taki powalający, gdyż nowa matryca w Canonie 70D zdobyła tylko dwa punkty więcej niż ta która znajduje się w Canonie 60D czy 7D. 

Zastanawia mnie jak im to wychodzi, że ta matryca jest "lepsza" o dwa punkty? W końcu sensor w 70D charakteryzuje się lepszą rozpiętością tonalną oraz pracą na wyższych czułościach ISO. Dlatego też uważam, że tego typu testy trzeba brać z przymrużeniem oka.


Pozdrawiam,
Phoblograph

5 obiektywów od Pentaxa


Ricoch Imaging zaprezentowało pięć obiektywów z serii Limited, które zostały wzbogacone o nowe funkcje, które mają na celu poprawić jakość naszych zdjęć.

Obiektywy z nowej serii HD zostały wzbogacone o nową powłokę SP (Super Protect), dzięki której czyszczenie soczewek nie będzie taką zmorą. Dodatkowo na wszystkie elementy optyczne nałożono wielowarstwowe powłoki antyodblaskowe o nazwie HD (High Definition). Ricoch deklaruje, że dzięki temu obiektywy charakteryzują się jeszcze lepszą transmisją, a uzyskiwane za ich pomocą obrazy są niezwykle ostre i wolne od flar. W obiektywach zastosowano też kołową przysłonę, która przyczynia się do poprawy jakości bokeh.

Lista obiektywów w odświeżonej wersji:

  • Pentax HD DA 15 mm f/4 ED AL Limited
  • Pentax HD DA 21 mm f/3.2 AL Limited 
  • Pentax HD DA 35 mm f/2.8 Macro Limited
  • Pentax HD DA 40 mm f/2.8 Limited
  • Pentax HD DA 70 mm f/2.4 Limited
 Pozdrawiam,
Phoblograph

wtorek, 27 sierpnia 2013

Nowość od Sony - A3000

"Mały ale wariat"

Przez dłuższy moment nie byłem dostępny - niestety ale nie zawsze mogę poświecić tyle czasu na prowadzenie bloga ile bym chciał. Ale, mam nadzieję, teraz trafił mi się czas spokoju i mogę być na bieżąco ze sprawami :)

Firma Sony nie zawiodła i zaprezentowała nową linię aparatów bezlusterkowych. Jak tak się przyjrzeć, to na pierwszy rzut oka, mamy do czynienia z trochę większym Sony DSC-H200 - tyle, że nie do końca. Za sprawą możliwości wymiany obiektywów( E-mount ) oraz 20,1 Mpx matrycy EXMOR APS-C mamy do czynienia z zupełnie nową konstrukcją. 

Ma być prosto ale czytelnie
Tylna ściana jest w większości zdominowana przez 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 230 tys. punktów. Jest to dosyć zaskakująca wartość( negatywnie ), ale z drugiej strony rozumiem, że skoro ma to być aparat tani, to muszą się w nim znaleźć prostsze rozwiązania. Znalazło się też miejsce na wizjer elektroniczny o rozmiarze 0,2 cala( 200 tys. punktów ), oraz Gorącą Stopkę.

Jak już wcześniej wspomniałem, mamy do dyspozycji 20,1 Mpx matrycę, która pozwala Nam pracować w zakresie ISO 100-16000, a w trybie ciągłym do 3,5 kl/sek.Jeśli chodzi o możliwość nagrywania video to mamy możliwość kręcenia w rozdzielczości Full HD 50i. Czuję, że wiele osób  może kręcić nosem na taką powolność, ale przypominam - ma to być aparat za nieduże pieniądze.

Co do polskiej ceny to jeszcze nic nie wiadomo, ale na zachodzie aparat, w zestawie z 18-55 mm, ma kosztować blisko 400 $. Ja zakładam, że będzie ona oscylować w granicy 1500 zł. W takiej cenie taki aparat o naprawdę przyzwoitej matrycy będzie naprawdę ciekawą koncepcją dla początkujących fotografów. Jeżeli cena będzie na takim poziomie to te wszystkie "niedociągnięcia' są jak najbardziej do zaakceptowania.

Pozdrawiam,
Phoblograph

wtorek, 20 sierpnia 2013

Canon EOS M - Nowości przed końcem roku


Pojawiły się nowe informacje dotyczące aparatów systemowych EOS M - zostaną zaprezentowane dwa nowe modele bezlusterkowców. Jeden będzie zbliżony do tego, który mamy dostępny teraz. Wiadomo, że zostanie poprawiony system AF, który potrafi wyprowadzić człowieka z równowagi.

Drugi model z kolei ma być dla bardziej wymagających użytkowników - ma konkurować z NEXem 7 i Olympusem OM-D. Następca dotychczasowego EOSa M ma się pojawić jeszcze przed Bożym Narodzeniem, natomiast high-endowy Canon będzie najprawdopodobniej dostępny w pierwszym kwartale 2014 roku.

Wraz z nimi, być może, w sprzedaży pojawią się dwa nowe obiektywy - jeden tele zoom oraz macro. Ich cena narazie nie jest znana.

Pozdrawiam Was,
Phoblograph

poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Słowo na dziś : Histogram


Zapewne to co powiem nie jest żadnym odkryciem - Fotografując jakąkolwiek sytuację musimy mieć na uwadze to czy dobrana jest odpowiednia ekspozycja. Źle dobrane parametry mogą sprawić, że stracimy szczegóły na zdjęciu - w szczególności jak mamy przepalenia. Żeby poprawnie ocenić naświetlenie zdjęcia, możemy skorzystać z ekranu LCD. Ale wiemy, że to co na ekranie się wyświetla to nie zawsze tak wygląda w rzeczywistości. Dlatego też korzystamy wtedy z Histogramu.

Jest to nic innego jak wykres, który pokazuje rozkład jasności obrazu( inaczej luminancji ). Na osi poziomej, od lewej, znajdują się tony ciemne, średnie i jasne(czyli od czerni do bieli ). Natomiast pionowa oś przedstawia zawartość pikseli o danej jasności. Jeżeli ten słupek jest niski( lub go w ogóle nie ma ) to oznacza to, że jest mała liczba tonów o danej jasności. Natomiast w przypadku kiedy zawartość pikseli jest wysoka to wskazuje to na dużą liczbę tonów.

Histogram możemy dzisiaj spotkać, najczęściej, w dwóch miejscach - w aparatach fotograficznych i programach graficznych. Możemy mieć podgląd na ogólny poziom jasności kadru, ale możemy też podejrzeć poszczególne kanały składowe RGB. Dzięki temu możemy ocenić, czy w konkretnych zakresach tonalnych zostały zachowane szczegóły - nasycenie jednego z tych kanałów może sprawić, że aparat nie będzie w stanie odróżnić detali.

Histogramy przedstawiające różne rozkłady jasności

I właśnie dlatego podgląd histogramu RGB pozwala Nam na kontrolę, czy jesteśmy w stanie odzyskać szczegóły. Wygląda jako zestaw czterech wykresów( gdzie jeden jest ogólny a pozostałe dla konkretnych kanałów ) - dzięki temu będziemy wiedzieć co jest do poprawy.

Także umiejętność czytania histogramu pozwala Nam ocenić, czy zdjęcie jest poprawnie naświetlone, czy lepiej będzie powtórzyć ujęcie przy zmienionych parametrach.





Sony ILC 3000 - NEX a'la lustrzanka

Sony NEX w obudowie lustrzanki - po co?
Według bliżej nieokreślonych źródeł, już 27 Sierpnia Sony zaprezentuje nowy aparat z segmentu Entry-Level. Być może to tylko domysły, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że ogłoszony zostanie pierwszy aparat o wyglądzie lustrzanki i mocowaniem obiektywów typu E.

Aparat ma w głównej mierze konkurować z lustrzankami Canon EOS a przy okazji będzie to pierwszy aparat, który będzie wykorzystywać obiektywy do NEXów a jednocześnie nie będzie należeć do tej serii.

Nowość z pewnością interesująca, ale mam jedno pytanie - po co taki aparat? No chyba, że będzie kosztować max 1500 zł, to wtedy spokojnie odbierze trochę klientów Canonowi i Nikonowi. Ale coś mi mówi, że będzie droższy - i to dużo.

Pozdrawiam Was,
Phoblograph

Canon Medium Format vol. 3

Coraz więcej słychać o zainteresowaniu Canona średnim formatem

Kolejny tydzień i kolejna porcja wieści ze świata Canona - a raczej wyjaśnienie braku wieści. Z pewnych doniesień można wywnioskować, że japoński gigant nie przedstawi żadnego stanowiska w tej sprawie, dopóki nie będzie mieć kompletnego planu co do aparatów średnioformatowych. A dokładniej mowa o obiektywach - przygotowywane są szkła z odpowiednim mocowaniem. Wiadomo też, że konstruktorzy bazować będą na nowej serii CN( obiektywy filmowe ).

Cokolwiek by to nie było, pewne jest jedno - rok 2014 będzie bardzo ważny dla Canona.


Pozdrawiam Was,
Phoblograph

Pierwsze zdjęcia Olympusa OM-D E-M1

Czy E-M1 bedzie w stanie powtórzyć sukces OM-D E-M5?

Kilka dni byłem poza zasięgiem( w końcu długi weekend do czegoś zobowiązuje :) ), ale już wracam do życia a wraz z powrotem udało mi się wykopać zdjęcia nowości od Olympusa - OMD E-M1.  Strona Engadget przez pomyłkę opublikowało filmik, na którym widać aparat - naturalnie po dłuższej chwili video zostało usunięte. Ale udało się złapać kilka zdjęć, które teraz można znaleźć na necie :)








Pozdrawiam Was,
Phoblograph

piątek, 16 sierpnia 2013

Nagrody EISA 2013-2014 zostały rozdane!

Kilka niespodzianek jest( niekoniecznie pozytywnych )
Niedawno została opublikowana lista produktowa z kategorii sprzętu fotograficznego, która może poszczycić się mianem zdobywcy nagrody Europejskiego Stowarzyszenia Technik Audiowizualnych na rok 2013-2014. 

czwartek, 15 sierpnia 2013

Słowo na dzisiaj : Głębia Ostrości




Gdyby nie to zjawisko, tak naprawdę wszystkie zdjęcia byłyby tak samo - a tak możemy tworzyć już Nasze wizje z poziomu aparatu. Wystarczy tylko sprzęt foto i odrobina fantazji :). Tym zjawiskiem jest Głębia Ostrości.


Jest to zakres odległości, w których obiekty, którym robimy zdjęcia, są ostre. Natomiast wszystko to co jest przed lub za fotografowanym obiektem może znaleźć się poza obszarem głębi ostrości GO zależy od wartości przysłony( którą używamy w danym momencie ), wielkości krążka rozmycia oraz odległość jaka dzieli Nas od fotografowanego obiektu. Głębia Ostrości zależy też od ogniskowej obiektywu,( im większa ogniskowa, tym mniejsza GO ).

środa, 14 sierpnia 2013

Sony Zeiss E-mount 16-70mm f/4 - Topowy zoom nadciąga

Już niedługo możemy się spodziewać bardzo ciekawego szkiełka do NEXów
I stało się! Sony NEX w końcu doczekał się pierwszego wysokiej klasy zoomu - będzie nim Zeiss 16-70mm o stałym świetle f/4. 

Co Nam dało 8 lat w rozwoju sprzętu fotograficznego? - Nikon D70 vs D600

Nikon D70 był obiektem pożądania wielu osób

Canon Medium Format - Spekulacjom Ciąg Dalszy

Chyba Canon Nas zaskoczy w 2014 roku

Dopiero co wspominałem o zamysłach Canona względem Aparatów Średnioformatowych, a już pojawiają się nowe informacje.

Sony - premiery, premiery, premiery!

Wszystko wskazuje na to, że rodzinka się wkrótce powiększy!

Sony nie próżnuje. Widać, że bardzo starają się ożywić rynek aparatów fotograficznych i chwała im za to. Tak naprawdę poza nimi nie ma innej firmy, która wkładałaby tyle wysiłku we wprowadzaniu coraz to nowych, świetnych i bardziej zaawansowanych produktów - a niekiedy i szalonych( tak jak w przypadku modułów DSC-QX10 oraz DSC QX-100 ). I to jest coś, co sprawia, że bardzo lubię przeglądać nowinki od Sony, bo wiem, że zawsze potrafią zadziwić swoją pomysłowością( zawsze sobie wyobrażałem, że siadają przy stole, każdy z biorących udział w spotkaniu dostaje kartkę i ma za zadanie napisać najbardziej szaloną rzecz, jaka mu przyjdzie do głowy a potem losują je z kapelusza i biorą się do dzieła :) ). Canon i Nikon zawsze trzymali się schematów - nie mówię, że to źle, ale w pewnym momencie stali się przewidywalni do bólu, a odrobina finezji z pewnością by im nie zaszkodziła.


W bardzo niedalekiej przyszłości czeka Nas kilka premier:

Okolice 29 Sierpnia - Nastąpi premiera Sony NEX-5T a wraz z nim nowy obiektyw z bagnetem E 16-70mm. Mówi się też, że światło dzienne ujrzy kolejny produkt Sony - domyślamy się, że może to być Sony ILC-3000 - aparat z serii NEX tylko, że w obudowie lustrzanki.

4 Września - Sony Honami I1( smartphone z 20 Mpx matrycą i możliwością nagrywania filmów w rozdzielczości 4K ) a ponad to moduły obiektywowe z DSC QX-10 i DSC QX-100 oraz nowa kamera sportowa.

Okolice 24 Września - Sony NEX z pełnoklatkową matrycą oraz nowym obiektywem Carla Zeissa

Zacieramy ręce i czekamy!!!!!!!!

Pozdrawiam Was,
Phoblograph

Sony DSC-QX 10 oraz Sony DSC-QX-100 - początek końca kompaktów?

Czy tak będzie wyglądać przyszłość( a raczej jej brak ) kompaktów?

Do sieci wyciekły zdjęcia przedstawiający nowe urządzenia, które mają sprawić, że Nasze smartfony będą robić zdjęcia jak aparaty kompaktowe a nawet lepsze. Sony właśnie pracuje nad modułami obiektywowymi - będzie zawierać obiektyw, matrycę( razem z procesorem BIONZ ) oraz wejście na kartę SD. Moduł będzie komunikować się z Naszymi telefonami przy pomocy Wi-Fi, dzięki czemu będzie można nim sterować przy pomocy ekranu dotykowego. Już teraz wiadomo, że będzie współpracować zarówno z urządzeniami pracującymi na IOS jak i Android.

Sony DSC QX-100 będzie urządzeniem, w którym znajdziemy matrycę oraz obiektyw pochodzące z aparatu Sony RX 100 II( !!! ). Natomiast Sony DSC QX-10 będzie uzbrojona w szkło o przybliżeniu x10 i matrycę 18,1 Mpx CMOS( rozmiar 1/2,3 cala ).

O tym wszystkim zostaniemy oficjalnie poinformowani najprawdopodobniej 4 września.

Widać, że Sony chce mocno wystartować z nowym pomysłem

 Cholera.... właśnie jesteśmy świadkami, jak aparaty kompaktowe stają się historią. Wiadomo cena tych urządzeń, z racji swojej innowacyjności i unikatowości, będą prawdopodobnie astronomiczne, ale jeśli to chwyci to będzie moment zanim rynek zostanie zalany modułami obiektywowymi. To, że rynek kompaktów przymiera już wiadomo od dawna, ale teraz mamy wyraźny sygnał, że firmy bardzo poważnie rozglądają się za tym jak połączyć te środowiska prężnie rozwijające się( w tym przypadku rynek GSM ) z tymi, co zamierają. 

Czy tak będziemy robić zdjęcia za rok?

Uważam, że Sony bardzo poważnie podchodzi do tematu i jest duża szansa, że może się to przyjąć. W końcu do tej pory brało się ze sobą i telefon i aparat i laptop i tablet..... a teraz telefony są już na tyle zaawansowane, że mogą funkcjonować jako małe komputery a mając taką nakładkę obiektywową - całkiem przyzwoite szkło. Szkoda mi aparatów kompaktowych( ich rynek nie zniknie pewnie kompletnie, ale prawdopodobnie zostaną bardziej zaawansowane modele ) - ale z drugiej strony postęp tak ma.
 

Pozdrawiam Was,
Phoblograph

Słowo na dziś : Flara


Nieraz pewnie jak robiliście zdjęcie w piękny, słoneczny dzień, cały efekt został zepsuty przez takie fioletowawe poświaty i refleksy.... Mówiąc o tym mamy do czynienia z Flarą.

Flara powstaje na skutek odbijania się światła wewnątrz obiektywu - efektem tego niepożądanego zjawiska, poza poświatami w pobliżu silnych ognisk świetlnych, jest znaczny spadek kontrastu zdjęcia. Najczęściej flary pojawiają się kiedy fotografujemy pod Słońce, czy w pobliżu innych silnych źródeł światła. Producenci obiektywów starają się zwalczać ten efekt za sprawą stosowanych powłok przeciwodblaskowych oraz dodatkowych osłon przeciwsłonecznych( tak zwane tulipany ).

poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Słowo na dziś : Ekspozycja


W fotografii często słyszy się to pojęcie, ale mam czasem wrażenie, że niektórzy, co się nim posługują, nie do końca wiedzą co oznacza. Tymczasem rozumiejąc pewne zależności, które mają na nią wpływ, pozwoli Nam osiągnąć zamierzony cel - dzisiaj przyjrzymy się bliżej Ekspozycji.

Jest to taka kombinacja wartości przysłony, czasu naświetlenia i czułości ISO, które prowadzi do uzyskania takiego samego stopnia naświetlenia. Za stałą niezmienną przyjmuje się założenia, że 0 EV można uzyskać przy czasie naświetlenia 1 sekunda i wartości przysłony wynoszącej f/1.0. 

Dla danych warunków oświetleniowych istnieje możliwość uzyskania tej samej wartości ekspozycji stosując różne wartości przysłony i czasu otwarcia migawki. I tak przykładowo:

kombinacja f/5,6 i t= 1/1000sek 
<=> 
kombinacja f/8 i t=1/500sek 
<=>
 kombinacja f/11 i t=1/250sek

Nikon - gigant na glinianych nóżkach

Patrząc na wyniki za I kwartał tego roku Nikon zaczyna mieć poważne problemy

Patrząc na wyniki za pierwszą ćwiartkę tego roku, Nikon boleśnie zaczyna odczuwać konsekwencje swoich decyzji. W związku z malejącymi przychodami, japoński koncern fotograficzny musi podjąć stanowcze kroki związane z własną przyszłością.

Rynek aparatów fotograficznych z roku na rok coraz bardziej maleje - dlatego też firmy starają się przyciągać nowych klientów coraz to ciekawszymi ofertami. Aparaty są dostępne w kilku( kilkunastu nawet ) kolorach, pojawiły się ekrany dotykowe, Wi-Fi, GPS, filmy w FullHD, filtry artystyczne. Pojawił się segment aparatów systemowych. 

Ale mimo tego jest coraz ciężej jeśli chodzi o sprzęt foto. I w tym momencie Nikon odczuwa to coraz mocniej. Wręcz boleśnie.

Canonowi wiedzie się trochę lepiej ale też powoli zaczną odczuwać zawirowania na rynku

Skupiając się na diagram słupkowy po lewej stronie widać, że co kwartał wyniki są coraz gorsze - jeszcze dwa lata temu przychód Nikona sięgał blisko 40 miliardów jenów( 410 milionów $ ) a w tym roku finansowym można mówić o blisko 11 miliardów jenów ( w okolicach 100 milionów $ ). W ciągu dwóch lat mamy do czynienia z blisko czterokrotnym( !!! ) spadkiem przychodów w danym kwartale. Jeśli chodzi o prognozy sprzedażowe na 2013 rok to Nikon przewiduje, że sprzedaż aparatów zamknie się na poziomie 6,5 miliona sztuk( aparaty kompaktowe ) i 11,5 miliona sztuk( aparaty systemowe ).

O ile spadek sprzedaży w przypadku pierwszej kategorii produktów( rynek aparatów kompaktowych maleje wraz ze wzrostem sprzedaży smartphonów ) to w przypadku aparatów bezlusterkowych Nikon może sam sobie pogratulować w tym temacie oferując produkt, który jest po prostu słaby na tle konkurencji. od samego początku seria Nikon 1 wyglądała bardzo blado a kiedy pojawił się Sony RX 100, to " jedyneczki " dostaly ostatni, i zarazem największy, gwóźdź do swojej trumny, która się budowała od samego początku istnienia tego systemu.

Co ma Nikon zamiar z tym zrobić? Po pierwsze ograniczony został budżet na bezlusterkowce. Obok kompaktów, to właśnie One jest odpowiedzialny za takie straty. poza tym Nikon ma plan stworzenia dużej ilości lustrzanek skierowane do początkujących( tak zwane Entry Level ).

Może i faktycznie ten zabieg pomoże im trochę odbić się od dna ale pytanie - na jak długo to sprawi, że Nikon się podniesie z dołka?

Pozdrawiam Was,
Phoblograph

Canon + Średni Format = ?

Czyżby Canon zamierzał wejść w świat Medium Format?

Od jakiegoś czasu dosyć powszechna stała się informacja, że Canon jest bardzo mocno zainteresowany wejściem na rynek aparatów średnioformatowych. Kilka lat temu, ponoć, wspólnie zasiadali do stołu z Hasselbladem i omawiali warunki przejęcia firmy( swoją drogą ciekawie mogłoby to wyglądać - może byłoby to lepsze rozwiązanie niż to co teraz Szwedzi robią... )

Jednak ostatnimi czasy pojawiły się nowe wieści na ten temat. Mówi się o tym, że Canon pompuje bardzo dużą ilość pieniędzy w jedną z europejskich firm, zajmujących się produkcją aparatów średnioformatowych. Japoński gigant stara się znaleźć nową niszę - wraz z kurczącym się rynkiem aparatów małoobrazkowych stwierdzili, że może środowisko aparatów z większą matrycą może być bardziej zyskowny.

Jak myślicie z kim może współpracować Canon? Może z Phase One?

Czy tak będzie wyglądać przyszłość Canona?

Pozdrawiam Was,
Phoblograph

niedziela, 11 sierpnia 2013

Słowo na dziś : Dystorsja


Pewnie niejednokrotnie spotkaliście się z tym, że zdjęcie, które zrobiliście jest nie do końca takie jakie powinno być - jakby trochę było wybrzuszone, albo wklęsłe. Można to poprawić w Photoshopie czy Gimpie ale czemu tak się dzieje? Może to jakaś opcja uruchomiona w aparacie? Otóż nie - spotykając się z tym zjawiskiem, mamy do czynienia z Dystorsją.

Jest to wada układu optycznego, która polega na tym, że następuje powiększenie( w różnym stopniu ) brzegów i centrum kadru, przez co linie proste zostają zakrzywione. Do najpowszechniejszych rodzajów dystorsji zaliczamy: 

  • zniekształcenie beczkowe - polega na wypychaniu linii prostych , w obrębie brzegów kadru-"do zewnątrz". Ma to związek ze spadkiem stopnia powiększenia wraz ze  wzrostem odległości od osi optyki. Najczęściej spotykana w obiektywach typu Fish-Eye.

  • zniekształcenie poduszkowe - polega na zakrzywianiu linii prostych , w obrębie brzegów kadru-"do środka". Mamy tutaj do czynienia z przeciwieństwem dystorsji beczkowej - następuje wzrost stopnia powiększenia wraz ze zwiększającą się odległością od osi optyki. Dystorsja poduszkowa jest najbardziej powszechna w lornetkach długoogniskowych. 

sobota, 10 sierpnia 2013

Back to The Future - Wystawa Iriny Werning

fot. Irina Werning

Dopiero patrząc na swoje zdjęcia z lat młodości, zdajemy sobie sprawę jak bardzo się zmieniliśmy - ale jak bardzo? Za sprawą Iriny Werning mamy możliwość zobaczyć jak bardzo ludzie się zmieniają z biegiem lat. Pomysł prosty ale fantastyczny - Zdjęcia łączone są w pary; po jednej stronie fotografia z lat Naszej młodości a po drugiej zdjęcie współczesne ale dokładnie kopiujące sytuację ze starszego zdjęcia. Bierze w niej udział 11 osób z całej Polski oraz znane rodziny: muzyków – Wojciech Waglewski, Fisz i Emade oraz aktorek – Maria Winiarska i Zofia Zborowska. Prace można oglądać do 9 września na Skwerze Hoovera.

Jeśli są wśród Was osoby, które chcą to można też podczas konkursu stowrzyć własną "podróż do przeszłości" i najlepsze prace będą pokazywane z pracami pani Iriny oraz będą mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez panią fotograf. Bardzo przyjemny pomysł! Nie wiem jak Wy ale chyba zaraz skoczę po album rodzinny :)

Pozdrawiam Was,
Phoblograph

Słowo na dziś : Czas Ekspozycji


Pracując w trybie Shutter Priority, albo Manualnym, mamy możliwość manipulowania czasem - możemy "zamrozić" w ruchu fotografowany obiekt ale możemy też sprawić, żeby się rozpłynął. Mówimy wtedy, że operujemy Czasem Ekspozycji.

Jest to nic innego jak czas, podczas którego migawka zostaje otwarta i pozwala na przepuszczenie światła na matrycę aparatu. Zakres ustawiania czasu jest bardzo szeroki - od tysięcznych sekundy po długie godziny. Czas ekspozycji jest niezbędnym czynnikiem, potrzebnym do uzyskania poprawnego naświetlenia zdjęcia. Jednak jest kilka czynników, który mają wpływ na czas naświetlenia - wielkość otworu przysłony, czułość matrycy aparatu( lub kliszy jeśli to aparat analogowy ), barwy przewodniego motywu oraz rozpiętości tonalnej fotografowanej sceny. 

Słowo na dziś : Bokeh


Nie ma to jak piękne, soczyste rozmycie tła - szczególnie jak fotografujemy portrety w plenerze. Piękne smugi, kręgi świetlne... wszystko wygląda jakby było malowane pędzlem. to rozmycie ma swoją nazwę w fotografii - mówiąc o tym rozmyciu, mówimy o Bokeh.

Słowo pochodzi z języka japońskiego( pol: rozmycie ) i oznacza jakość obrazu, który powstał poza głębią ostrości. Ma to bardzo duży wpływ na odbiór zdjęć, głównie tych z małą głębią ostrości( kiedy korzystamy z małej wartości przysłony np. f/1,8 czy f/1,4 ). Miękkie rozmycie pozwala wyodrębnić z obiekt, który jest przez Nas fotografowany - dzięki temu nic co dzieje się na drugim i trzecim planie nie będzie rozpraszać oglądających Nasze dzieła.

Panuje generalna zasada, która mówi, że im więcej listków przysłony posiada obiektyw, tym bardziej kształt otworu przypomina koło - przekłada się to na ładniejszy bokeh.

Musimy także pamiętać, że nie każdy obiektyw nie daje piękne rozmycie. Jeśli macie obiektywy lustrzane to możecie być pewni, że spotkacie się ze bokehem w kształcie pierścieni[ bądź obwarzanków ]. Jeśli chcecie się bawić bokehem to odrazam tego typu obiektywy.




Promocjna akcja od Fujifilm


Fujifilm ruszyła z calkiem ciekawą promocją, która potrwa od dziś do samego końca sierpnia. Każdy kto w tym czasie kupi aparat Fujifilm X-E1 lub X-Pro1 w zestawie z co najmniej jednym dowolnym obiektywem Fujinon X będzie mógł kupić dodatkowo jeden z obiektywów - XF 18mm f/2 R, XF 35mm f/1,4 R lub XF 60mm f/2,4 R - za złotówkę[ !!! ]. Promocja ta dotyczy jedynie salonów partnerskich i można z niej skorzystać tylko w momencie zakupu aparatu.

Co prawda na sam aparat trzeba wydać nie małą sumę pieniędzy, ale jak się pomyśli, że taki jeden obiektyw kosztuje w okolicach 2300 złotych, to jest to nie lada gratka! Także jeśli szukacie bardzo dobrego bezlusterkowca, oferujący świetną jakość zdjęć oraz piękny design to jest to promocja dla Was :)!

Oby więcej takich promocji!

Pozdrawiam Was,
Phoblograph


piątek, 9 sierpnia 2013

Nowe Obiektywy do Sony Alfa

Rodzinka się powiększa - tak trzymać!

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce rodzina obiektywów do Sony Alfa zostanie powiększona o dwa kolejne modele - i to nie byle jakie :)! Najprawdopodobniej już niedługo światło dzienne ujrzą Sony 70-200 mm f/2,8 II oraz Sony 400 mm f/4. Na ten moment dokładna data premiery nie jest znana ale jak tylko będzie coś wiadomo to poinformuję Was.

Jeszcze jedną ciekawostką jest fakt, że Sony najprawdopodobniej pracuje nad trzecim obiektywem - moje domysły opierają się na tym, że już wkrótce do sprzedaży trafi filtr VF82MPAM o średnicy 82mm. A to może oznaczać, że już wkrótce może pojawić się informacja o pracy nad kolejnym obiektywem. 

Widać, że Sony nie zapomina o użytkownikach lustrzanek Alfa co mnie bardzo cieszy, bo przez moment miałem obawę, że przez ten nacisk kładziony na NEXy, użytkownicy większych aparatów będą musieli obejść się smakiem. Co prawda linia obiektywów Sony jest stosunkowo mała - w porównaniu do Canona czy Nikona, ale najważniejsze, że cały czas pracują na jej rozbudową.

I wracając do tego tajemniczego obiektywu.... Myślę, że to będzie jasny obiektyw stało ogniskowy - myślę, że minimum f/1,4... kto wie może i pokuszą się o f/1,2? Czekamy z niecierpliwością :)

Pozdrawiam Was,
Phoblograph 

Nikon Coolpix L620 - Kieszonkowy zoomowiec

Ciekawe jak długo podziała na jednym ładowaniu

Wraz z zaprezentowaniem Nikona Coolpix S6600, pojawił się kolejny aparat - Nikon Coolpix L620. Jest to nowy model, typu megazoom, który charakteryzuje się 14krotnym zoomem optycznym, o zakresie 25-350mm( dla 35mm ) i jasności f/3,3 - 5,9. Dodatkowo obiektyw jest wyposażony w dwie soczewki ED( wykonane ze specjalnego szkła, które redukują aberrację chromatyczną ).

Nikon L620 kryje w sobie 18-megapikselowa matryca BSI CMOS, dzięki której szumy nie będą aż taką zmorą.Chociaż patrząc na przód aparatu może się wydawać, że aparat ma wizjer, to niestety ale go nie ma - mamy do dyspozycji 3 calowy ekran o rozdzielczości 460 tys. punktów pikselowych i dodatkowo pokryty powłokami przeciwodblaskowymi. 

Obiektyw wysuwa się dosyć znacznie

 Nowy kompakt Nikona rejestruje filmy w rozdzielczości 1080p z prędkością 30 kl/s. Dodatkowo mamy możliwość kręcenia filmów w trybie High Speed( spada rozdzielczość ale wzrasta szybkość ). W szybkim trybie seryjnym aparat umożliwia robienie zdjęć w pełnej rozdzielczości z prędkością 10 kl./s (do 6 zdjęć w serii).

Jest to aparat pełen automatycznych funkcji- poza trybami tematycznymi mamy do dyspozycji też tryb Full Auto. Jeśli chodzi o zasilanie to musimy posiłkować się paluszkami AA, co jest bardzo przydatne dla ludzi co dużo podróżują i nie zawsze mają możliwość ładowania akumulatorów. aparat będzie dostępny na przełomie sierpnia i września tego roku.

Aparat będzie dostępny w różnych wersjach kolorystycznych

Mały, z dużym zoomem, niezłą matrycą, na baterie AA i filmami Full HD - jeśli szukacie aparatu "do podróży" to myślę, że ten Nikon jest bardzo ciekawą opcją. O ile nie przesadzą z ceną :)

Pozdrawiam Was,
Phoblograph

Canon 7D Mark II - Premiera za rok

Widać, że Canon na poważnie traktuje sprawę następcy Canona 7D

Canon zdążył już wypuścić Canona 700D oraz 70D, ale zdecydowana większość cały czas wyczekuje na następcę Canona 7D( dla przypomnienia dodam, że premiera tego modelu odbyła się 1 września 2009 roku, także jest już na rynku od kilku ładnych lat ).

Jednak data premiery Canona 7D Marka II co i rusz jest przesuwana - tak jak i tym razem. Zostaliśmy poinformowani, że nie ma co liczyć na 7D mk. II w tym roku - najwcześniej można się go spodziewać dopiero w drugiej połowie 2014 roku.

Jeśli chodzi o dokładną specyfikację to jest to nadal jedna wielka niewiadoma, ale mamy pewność co do kilku rzeczy - nowy profesjonalny Canon będzie wyposażony w 20,2-megapikselową matrycę CMOS APS-C( czyli dokładnie taka sama jaką można spotkać teraz w Canonie 70D ). Wiadomo też, że aparat będzie miał system Dual Pixel AF oraz moduł GPS. Jeśli chodzi o Wi-Fi, to w tym momencie nie jest on wymieniany, ale wszystko się może zmienić - przekonamy się za rok :)

Jestem tego zdania, że Canon specjalnie później zabiera się za konstrukcję tego, jakże ważnego dla nich, aparatu. Wypuścili Canona 70D jako test, czy matryca w niej zastosowana, oraz inne funkcje, dobrze się sprawują. Wiedząc, że lista oczekujących na Canona 7D Marka II jest ogromna, firma stoi przed bardzo poważnym zadaniem - muszą dopilnować, żeby następca tej legendarnej konstrukcji, była jak najlepsza. Trzymamy kciuki :) !

Pozdrawiam Was,
Phoblograph

Inspiracje: Patrząc na zawodowców


Wielu z Nas cały czas szlifuje swoje umiejętności; ciągle dążymy do tego, żeby Nasze zdjęcia były na bardzo wysokim poziomie technicznym ale też, co jest według mnie najważniejsze, żeby wyrażały emocje. Ten drugi aspekt jest trudny do osiągnięcia i czasem człowiek zapomina o nim skupiając się na technicznej stronie robienia zdjęć. Dlatego czasem warto usiąść na chwilę i pomyśleć - " Co mogę zrobić, żeby moje zdjęcia były lepsze? Żeby opowiadały pewną historię? Co zrobić, żeby moje zdjęcia żyły? "

Odpowiedzi na to niestety nie ma, bo może być tyle pomysłów ile jest ludzi na świecie. Ale moim zdaniem jedno jest pewne - podpatrywanie doświadczonych i utalentowanych fotografów pozwoli Nam na poszerzenie swoich horyzontów, wyrobienie innego spojrzenia na pewne sprawy, pozwoli Nam nabrać perspektywy na otaczający Nas świat.

Poniżej zamieściłem portfolia kilku fotografów, których prace uważam za naprawdę ciekawe i są doskonałym przykładem tego, na co powinniśmy zwracać uwagę - na emocje.



czwartek, 8 sierpnia 2013

Nikon Coolpix S6600 - Mały Obrotowiec

W miarę tani aparat z ruchomym LCD - ciekawa koncepcja

Wczoraj został Nam zaprezentowany nowy aparat kompaktowy ze stajni Nikona - model S6600. Co jest charakterystyczne dla niego to obrotowy ekran LCD( chyba pierwszy taki ekran w kompaktach ze średniej półki ). 

Ponadto mamy do dyspozycji 16 megapikselową matrycę BSI CMOS oraz x12 zoom o zakresie 25 - 300 milimetrów( odpowiednik 35mm ). Pragnę też zaznaczyć, że aparat posiada stabilizację optyczną oraz moduł Wi-Fi.  Będzie także dostępna tak zwana "kontrola gestów", czyli możliwość robienia zdjęć, kręcenia filmów czy pomocy dotyku( w trybie 'Autoportret', czyli tak jak powyżej na zdjęciu :) ). 

Nowy Coolpix oferuje 18 programów tematycznych, które dostosowują ustawienia aparatu w zależności od fotografowanej sceny. Użytkownicy mogą też wybierać spośród blisko 30 efektów i filtrów artystycznych, które są dostępne w aparacie. Do sklepów ma trafić w drugiej połowie tego miesiąca.

Aparat będzie dostępny w kilku kolorach


Dla mnie byłby to aparat z kategorii " jeden z wielu już dostępnych na rynku", gdyby nie jedna rzecz - obrotowy wyświetlacz. Dzięki niemu ten aparacik zyskuje pewną przewagę i jeśli chodzi o ekstremalne kadrowanie to będzie dużo wygodniejsze.



Pozdrawiam Was,
Phoblograph

Słowo na dziś : Aberracja Chromatyczna


Mogę się założyć, że wiele razy mieliście do czynienia z tą paskudną poświatą otaczającą fotografowany obiekt - szczególnie kiedy scena jest mocno kontrastowa. Ten przeszkadzacz ma swoją nazwę. W terminologii fotograficznej nosi miano Aberracji Chromatycznej.

Jest to wada układu optycznego spowodowana rozszczepiającym się światłem, , które widoczne jest na granicach kontrastowych obszarów pod postacią kolorowej obwódki. Jest ona wynikiem dyspersji( inaczej: rozproszenie ) szkła, z którego zrobiona została soczewka. Zapewne nie raz widzieliście tęczę - jest to właśnie zjawisko dyspersji, które w optyce prowadzi do omawianego przeze mnie zagadnienia. Na soczewce ( z racji swojego kształtu ) dochodzi do rozwarstwienia światła na barwy składowe( czerwony, zielony, żółty, fioletowy etc ), dlatego też fotografując kontrastowe obiekty, dostajemy "w prezencie" dodatkową poświatę.

Jest kilka sposobów, które pozwalają na radzenie sobie z tym zjawiskiem. Najczęściej wada jest korygowana już na poziomie projektowania obiektywu. Do układu optycznego wprowadza się dodatkowe elementy - układ achromatyczny lub apochromatyczny( o obu układach napiszę niebawem ). Skutki tej wady można częściowo zniwelować w programach graficznych - są specjalne tryby w takich programach, które w pewnym stopniu pomagają usunąć poświatę.

Co ciekawe Aberracja Chromatyczna jest też spotykana w fotografii czarno-białej. Tylko, że zamiast kolorowych obwódek mamy do czynienia ze znacznym spadkiem ostrości zdjęcia.